Szacuje się, że liczba Polaków pracujących za granicą to kilka milionów naszych rodaków. Ostatnia, bardzo duża fala emigracji zarobkowej z naszego kraju miała miejsce w 2004, kiedy to skończyły się okresy przejściowe i wiele europejskich krajów otworzyły swoje granice na przybyszów z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Pewnie każdy z nas ma kogoś bliskiego z rodziny lub znajomych, kto przebywa za granicą.

I tak jak w Polsce, tak i w każdym zakątku blogu mają miejsce nieprzewidziane zdarzenia losowe, katastrofy, wypadki itp., które skutkują śmiercią bliskiej osoby. Co zrobić gdy otrzymamy tę tragiczną wiadomość, że ktoś, kogo znaliśmy, kochaliśmy, stracił życie poza granicami naszego kraju. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką w takiej sytuacji trzeba zorganizować jest godny transport zwłok z zagranicy do Polski. Wiąże się to z wysokimi kosztami sięgającymi kilku do nawet kilkunastu tysięcy w zależności od kraju, z którego taka czynność ma być przeprowadzona.

Nie możemy tego dokonać na własną rękę, sprowadzanie zwłok należy zlecić odpowiedniej firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Obecnie na polskim rynku działa wiele podmiotów zajmujących się sprowadzaniem zwłok z zagranicy. Firmy te wykonują wszelkie czynności z tym związane, załatwiają wszystkie niezbędne formalności, zgody, pełnomocnictwa czy pozwolenia. Niektóre z nich, oprócz transportu ciała zmarłego do ojczyzny, zapewniają również pomoc w organizacji pochówku.
Na obecną chwilę wysokość zasiłku pogrzebowego to 4000 złotych. Koszty sprowadzenia zwłok kształtują się różnie i kwota ta nie zawsze wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków